A Ty, o co chciałbyś zapytać? – .
Dzisiaj chciałabym Wam opowiedzieć o bardzo niezwykłej grze, której celem nie jest rywalizacja a zupełnie coś innego. Mowa tutaj o grze PYTAKI. W pierwszej chwili moja uwagę przykuło opakowanie, na którym znajduje się informacja o wszystkich nagrodach i wyróżnieniach, które otrzymała ta gra. Pomyślałam, że tyle osób nie może się mylić i na pewno warto spróbować.
Co znajdziemy w opakowaniu:
– 96 żetonów z pytaniami lub zadaniami
– płócienny woreczek na Pytaki
– drewniany pionek
– drewnianą kostkę do gry
– drewnianą (autorską) kostkę uczuć
– 6 kart uczuć
– zapamiętnik (mały notesik)
Co w grze jest innowacyjnego, to że nie kieruje się ona rywalizacją, a wręcz przeciwnie nakierowana jest na empatię, pozytywne emocje, uczucia a przede wszystkim integrację rodzinną. Z pytań , na które odpowiadają gracze, możemy się również wiele dowiedzieć o nich samych. Są pytania zabawne, są tez takie na spostrzegawczość, ale również takie, na które odpowiedź nie jest prosta i wymaga od uczestników przemyśleń.
Jest to gra typowa rodzinna, nie nadaje się do grania z kolegami czy znajomymi. Możecie włączyć do gry przyjaciół, ale takich naprawdę bliskich, którzy są dla Was jak rodzina. Pytania bowiem dotyczą relacji rodzinnych, oraz uczuć które są elementem rodzinnej codzienności. W grę można zagrać już w dwie osoby a maksymalna ilość graczy jest tak naprawdę nieograniczona.
PYTAKI nie mają sztywnych reguł i zasad, mamy wybór i możemy bawić się tak, jak lubimy najbardziej. Nie musimy też sztywno siedzieć przy stole, możemy wspólnie usiąść na kanapie i zagrać z dzieciakami w grę. I tak właśnie wygląda nasze wspólne granie. Siadamy sobie wieczorem w salonie na sofie i pytamy się o wszystko co chcielibyśmy wiedzieć 🙂
Warianty gry są różne, a każdy łączy to, że odpowiadamy na wylosowane pytania, lub robimy zadania zawarte na żetonie zadania. Podczas niektórych pytań należy skorzystać z kostki uczuć, jeżeli potrafimy nazwać wylosowane uczucie to sprawa załatwiona, jeżeli nie ( ta opcja sprawdza się zwłaszcza u dzieci) korzystamy z karty uczuć, na której znajdują się podpowiedzi.
Zapamiętnik też się u nas przydał. Oskar odpowiadał na pytanie: O jakim prezencie marzysz? Zapisał swoja odpowiedź w “Zapamiętniku” – żeby rodzicom czasami nie umknęło 😉
W pudełku z PYTAKAMI znajdziemy również kartę do rejestracji gry on – line. Jest to karta, która potwierdza oryginalność produktu, znajduje się na niej unikalny kod rejestracji. Dzięki niej otrzymujemy szereg dodatkowych korzyści, mi.in. rabat na kolejny egzemplarz gry – jeżeli na przykład chcielibyśmy podarować PYTAKI jako prezent.
U mnie w domu gra przede wszystkim ma korzystny wpływ na Oskara, ponieważ zbuntowany ośmiolatek nie zawsze jeszcze potrafi nazwać wszystkie swoje emocje, a co dopiero sobie z nimi wszystkimi poradzić. Musze otwarcie przyznać, ze PYTAKI są niejako formą terapii rodzinnej. Podczas gry w bardzo naturalny, niewymuszony sposób można wyjaśnić sobie różne sprawy.
W czasach wszechobecnej gonitwy i internetowej codzienności warto czasami się zatrzymać i zapytać co słychać u Twoich najbliższych. O czym teraz marzą? Jakie mają Plany?