Blokada alkoholowa – sposób na bezpieczeństwo na drodze – .

Nie ma dnia abyśmy w mediach nie słyszeli o wypadku drogowym z udziałem nietrzeźwego kierowcy. Problem ten stał się na tyle powszechny, że podjęte muszą zostać działania, które skutecznie uniemożliwią wsiadanie za kierownicę pijanym osobom.

Zwiększające się kary za prowadzenie samochodu na tak zwanym “podwójnym gazie” wcale nie odstraszają kierowców. Odebranie prawa jazdy, wysoka kara grzywny, czy nawet wyrok sądu nie są w stanie powstrzymać niektórych osób przed ponownym wsiadaniem za kierownicę. Powielają się tłumaczenia : przecież to tylko jeden drink, znam tą trasę na pamięć, co złego może wydarzyć się przez te kilka kilometrów, przecież dobrze się czuję. Im wyższa ilość alkoholu we krwi tym znacznie spada zdolność reakcji podczas prowadzenia samochodu. Czas reakcji zostaje znacznie wydłużony, oraz drastycznie spada zdolność koncentracji. Kierowca będący pod wpływem alkoholu nie jest w stanie w sposób bezpieczny poruszać się w ruchu drogowym. Do upilnowania bowiem jest nie tylko własny samochód, ale również ogólna sytuacja na drodze. Pijani kierowcy stwarzają ogromne zagrożenie nie tylko dla nich samych, ale przede wszystkim dla innych uczestników ruchu drogowego. Kierowca tak naprawdę musi mieć oczy dookoła głowy. Sytuacja na drodze w każdej chwili może się zmienić, a nawet krótka i dobrze znana trasa może okazać się bardzo niebezpieczna. Dlatego tak ważnym jest uświadamianie społeczeństwa w tym temacie i prawidłowa reakcja innych osób na widok pijanego kierującego i w miarę możliwości zapobiegnięcie takiej sytuacji.
Jedną z metod prewencyjnych jest zamontowanie w samochodzie urządzenia o nazwie blokada alkoholowa. Jest to specjalny alkomat, który podłączony jest do zapłonu. Jeżeli w wydychanym powietrzu stężenie alkoholu będzie zbyt duże blokada uniemożliwi uruchomienie silnika. Jest to rozwiązanie szczególnie polecane do samochodów firmowych i służbowych. Pijani kierowcy w miejscu pracy również są powszechnym problemem. Montaż takiego sprzętu powinni rozważyć zwłaszcza właściciele firm transportowych. Blokada alkoholowa jest również rozwiązaniem dla osób, które za jazdę pod wpływem alkoholu już zostały zatrzymane. Jest to element, który może wpłynąć na złagodzenie kary, ale przede wszystkim uchronić przed kolejną tragedią Często zdarza się, że ten jeden błąd może zaważyć na życiu naszym, lub innych zazwyczaj niczego nieświadomych uczestnikach ruchu drogowego. Nie ma niczego cenniejszego niż ludzkie zdrowie i życie. Dlatego każda metoda walki z pijanymi kierowcami wydaje się być jak najbardziej słuszna. Kierowcy, którzy lubią zaglądać do kieliszka nic nie robią sobie z mandatów i wyroków sądu. Może gdyby blokada alkoholowa była obowiązkowym wyposażeniem każdego samochodu wielu wypadków udało by się uniknąć, a wiele żyć zostało by ocalonych.


Słyszeliście o blokadzie alkoholowej?

Nowszy post Starszy post

Similar Posts