Jak bezpiecznie pracować w domu i ogrodzie ? – .

Przedwiośnie to czas, kiedy ogrodnicy na pełnych obrotach zaczynają przygotowywać się do sezonu upraw. Wszystkim pasjonatom prace w ogrodzie sprawiają ogromna przyjemność. Nie należy jednak zapominać o bezpieczeństwie. Nawet w przydomowym ogrodzie trzeba stworzyć sobie odpowiednie warunki do pracy.

Wielu osobom termin BHP kojarzy się jedynie z warunkami i normami stosowanymi w zakładach pracy. Niestety wielu ogrodników, czy tak zwanych złotych rączek na co dzień nie wprowadza w życie bezpiecznych zasad pracy. Jednak do wypadków przy majsterkowaniu, czy ogrodnictwie dochodzi znacznie częściej niż w zakładach pracy. Pracując w domu, często nie wiemy dokładnie, jak działają narzędzia. Przeceniamy swoje umiejętności i wiedzę, zwłaszcza jeżeli chodzi o obsługę elektronarzędzi. To jednak z ich udziałem dochodzi najczęściej do wypadków podczas majsterkowania. Kolejna grupa wypadków, jakie często zdarzają się w ogrodzie to upadki z wysokości, tutaj zazwyczaj dochodzi do złamań lub urazów głowy i kręgosłupa. Podczas prac powinniśmy pamiętać również o tym, że musimy chronić nasze stopy. W ogrodzie często możemy nadepnąć na coś ostrego lub upuścić coś ciężkiego na stopę. Szczególna uwagę podczas pracy powinniśmy poświęcić naszym oczom, które są najmniej odporne na wszelkiego rodzaju urazy.

Jakie ubrania ochronne kupić do prac w ogrodzie?
1. Odpowiednio dobrane obuwie. Jest to bardzo ważny element ubioru. Buty, które będą służyły typowo do pracy, dobrze zabezpieczą naszą stopę przed wszelkiego rodzaju urazami. Posiadają one bowiem odpowiednio wzmocnioną podeszwę, dzięki czemu ostre gwoździe czy blacha nie uszkodzą naszej stopy. Wzmocnione noski w butach skutecznie ochronią nasze palce przed upadającymi przedmiotami. Dobrze usztywniona pięta zapewni odpowiednią stabilizację naszej kostki, zwłaszcza jeżeli wchodzimy na drabinę.
2. Kask. Może wydawać się sprzętem nieco na wyrost. Jednak gdy wykonujemy prace remontowe w ogrodzie, czy wokół domu warto wyposażyć się w odpowiednią ochronę głowy. Kask ochroni przed przedmiotami spadającymi z góry, ale zabezpieczy też naszą czaszkę podczas upadku.
3. Rękawice ochronne. Ten element ubioru to chyba jedyna część garderoby, o której pamiętamy. Dłonie warto chronić nawet podczas zwykłego grabienia, czy kopania. Te podstawowe prace w ogrodnictwie również mogą zakończyć się urazem, jakim jest wbicie drzazgi. O rękawicach należy pamiętać również, a może zwłaszcza podczas używania wszelkiego rodzaju substancji chemicznych. W ogrodzie stosujemy różnego rodzaju nawozy, czy środki ochrony roślin, które podczas bezpośredniego kontaktu ze skórą  mogą wywołać podrażnienia lub nawet poparzenia.

4. Okulary ochronne. Urazy oczu należą do jednych z najbardziej nieprzyjemnych i bolesnych. Oczy powinniśmy chronić w szczególny sposób, ponieważ każdy uraz może prowadzić do utraty wzroku. Musimy uważać podczas cięcia drewna czy metalu, nawet najmniejszy opiłek, który dostanie się do oka, może wywołać bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Tak samo jest podczas używania chemii w ogrodzie. Możemy nieświadomie przetrzeć oko dłonią, na której mamy pozostałości jakiegoś preparatu a tym samym doprowadzić do podrażnienia. W przypadku urazu oczu każde takie zdarzenie powinniśmy zakończyć wizytą u lekarza.

Cztery wymienione w poście części odzieży ochronnej to absolutne niezbędniki podczas prac w ogrodzie. Wszystkie te rzeczy oraz wiele innych, które sprawią, że praca będzie nie tylko przyjemna, ale przede wszystkim bezpieczna znajdziecie, między innym w sklepie www.glovex.com.pl Możecie tutaj kupić wszelkiego rodzaju odzież, oraz akcesoria BHP. Nie tylko takie, które przydadzą się w zakładach pracy, ale również te, dzięki którym możecie bezpiecznie pracować w ogrodzie. Przygotowując się do sezonu, nie możemy zapominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Każdy bowiem, nawet najmniejszy uraz może pociągnąć za sobą konsekwencje dla naszego zdrowia.

Similar Posts