Jak kawa wpływa na nasze zdrowie? Zobacz, dlaczego warto ją pić. – .

Kawa to kluczowe źródło kofeiny oraz jedna z najpopularniejszych używek. Rynek kawowy pod względem obrotu jest drugim na świecie zaraz po ropie naftowej. Wielu ludzi nie wyobraża sobie dnia bez filiżanki kawy, która nie tylko pobudza nas do życia, ale pita w odpowiednich ilościach, pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Jak trafnie uważano do tej pory, z kawą nie można przeholować, tymczasem coraz więcej naukowców przekonuje nas do jej picia.

Pozytywny wpływ kawy na nasze zdrowie.

Kawa jest bardzo fascynującym produktem, o którym powiedziano już dużo, jednak z każdym dniem dowiadujemy się o niej czegoś nowego. Oczywistą informacją znaną chyba każdemu jest to, że kawa działa na nas pobudzająco. Wypicie filiżanki kawy jest jedną z najlepszych metod na pokonanie zmęczenia i senności. Wszystko przez kofeinę, która jest zawarta w kawie. Co więcej kawa działa świetnie na naszą psychikę. U ludzi pijących kawę, podnosi się poziom serotoniny i dopaminy, co wywołuje uczucie szczęścia. W dodatku kawosze są mniej narażeni na występowanie depresji.

Jednak kawa posiada również właściwości, które mogą nas zabezpieczyć przed znacznie poważniejszymi chorobami. Przy spożyciu kawy w ilości 4 filiżanek na dzień zmniejsza się ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 nawet o 50% w zestawieniu z kawowymi abstynentami. Kawa może nas ochronić przed poniektórymi nowotworami. Okazuje się, że przy regularnym piciu kawy pomniejszamy ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, piersi, prostaty i wątroby. Jest to zasługa polifenoli i antyoksydantów zawartych w ziarnach kawy.

Choroba Parkinsona to schorzenie, na które nie ma w dalszym ciągu lekarstwa. Cierpią na nią przede wszystkim osoby starsze. Jednak dzięki przeprowadzonym badaniom wiemy, że zażywanie kofeiny, która jest zawarta w kawie, zmniejsza ryzyko zachorowania nawet o 60%.

Według japońskich naukowców picie kawy zwiększa przepływ krwi w naczyniach krwionośnych. Oddziałuje to na poprawę naszej wydolności. Pozytywny wpływ kawy na naczynia krwionośne powoduje również, że mężczyźni mogą uniknąć zaburzeń erekcji. Wedle badań, osoby pijące 2-3 filiżanki kawy dziennie rzadziej mają problemy z życiem seksualnym. Ponadto, jeśli staramy się o potomstwo, kawa może zdecydowanie wspomóc. Naukowcy z Sao Paulo twierdzą, że kawa zwiększa ruchliwość plemników, co dodatnio wpływa na rozrodczość u mężczyzn.

Jak wiadomo, picie kawy powoduje przebarwienia zębów. Jednak zmniejsza ona ryzyko występowania nowotworów jamy ustnej, a także chroni przed próchnicą.

Jeśli dotychczasowe argumenty nie przekonują Was do picia kawy, to kolejny z pewnością przemówi do każdego. Hiszpańscy naukowcy doszli do niezwykle ciekawych wniosków, które poprzedziło 18 lat badań. Według nich picie 4 filiżanek kawy dziennie wydłuża nasze życie, a dokładniej zmniejsza zagrożenie przedwczesnej śmierci nawet o 64% w porównaniu z osobami, które kawy nie piją.

Pijąc kawę, musimy jednak pamiętać, aby robić to z umiarem. Kawa potrafi działać na nas bardzo pozytywnie, ale wyłącznie, gdy jest spożywana w adekwatnych ilościach.

Pijecie kawę? Wiedzieliście, że ma taki wpływ na nasze zdrowie?

Similar Posts