Jak ubierać dziecko do przedszkola i szkoły – .

Kto ma dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym ten wie, że połowa sierpnia to czas kiedy rodzice zaczynają kompletować wyprawkę. Mam tutaj oczywiście na myśli nie tylko książki i przybory szkolne, ale również nową garderobę.

Moje osobiste spostrzeżenie jest takie, że dzieci w czasie wakacji rosną mniej więcej 3 razy szybciej niż w ciągu pozostałej części roku. U mnie właśnie sierpień jest czasem najintensywniejszych zakupów dla dzieci. W domu jest dwójka, która w tym roku szkolnym szykuje się na poważne zmiany. Syn od września idzie do 4 klasy, co już samo w sobie jest dużą rewolucją, a dodatkowo zmieniliśmy szkołę, więc będzie kumulacja nowych wrażeń. Córka prawdopodobnie szykuje się do przedszkola, ale w tym temacie sytuacja może się zmienić. Nie mniej jednak wyprawkę trzeba skompletować i przygotować się jak najlepiej.

Tak samo ważne jak książki i inne przybory są również wygodne ubrania. Dziecko będzie spędzało w nich co najmniej kilka godzin więc muszą być dobre gatunkowo, oddychające i wykonane z materiałów wysokiej jakości. Dlatego warto rozejrzeć się po sklepach, które taką odzież oferują np. 5.10.15  Dodatkowo sierpień to sezon intensywnych wyprzedaży, więc możecie liczyć na świetne ubrania w jeszcze lepszych cenach. Błagam nie kupujcie dzieciom ubrań na bazarach, rynkach czy innych targowiskach. Ta odzież może i jest tańsza, ale skład materiałów z jakich jest wykonana pozostawia wiele do życzenia. Zazwyczaj jest to sztuczny nieoddychający poliester.

Przedszkolak

W przypadku malucha stawiajmy przede wszystkim na jego wygodę. Dla dziewczynek najbardziej sprawdzają się bawełniane legginsy i koszulki. Wiem z doświadczenia, że maluchy ślicznie wyglądają w sukienkach i rajstopkach, ale jest niepraktyczne w przedszkolu. Dziecko samo musi skorzystać z toalety, więc sukienka i rajstopki nie będą najlepszym pomysłem. Dla chłopców sprawdzi się również sprawdzony przeze mnie przez 4 lata w przedszkolu zestaw – dresowe spodnie + t-shirt z krótkim rękawem. Kluczowe zasady to wystrzegać się ubrań skomplikowanych, czyli takich gdzie są guziki, haftki, paski i tym podobne. Spodnie tylko i wyłącznie w gumkę w pasie. I nie zakładajcie dzieciom jeansów do przedszkola – one naprawdę nie są zbyt wygodne. Ubrania nie powinny krępować ruchów a dawać dziecku komfort i swobodę. Pamiętajcie o tym, że dzieci w przedszkolu tańczą, skaczą, ćwiczą i większość czasu spędzają bawiąc się na dywanie. Jeżeli chodzi o grubość ubrań to najlepiej ubierać malucha na tzw. cebulkę. Jeśli będzie mu zbyt ciepło to po prostu zdejmie sweterek czy bluzę i zostanie w samym t-shircie. Uwierzcie, że w przedszkolach, nawet gdy na dworze siarczysty mróz, jest naprawdę gorąco. Ważne są również odpowiednie kapcie do przedszkola. Oczywiście z dobrą elastyczną podeszwą a jednocześnie takie, które trzymają piętę. Ważne żeby były z oddychającego, przewiewnego materiału. Dla malucha najwygodniejsze będą te zapinane na rzepy. Podczas kupowania kapci najlepiej zabrać malucha do sklepu żeby sam spróbował je założyć i zdjąć. Jeżeli da sobie radę, to sukces w przedszkolu gwarantowany.


Idziemy do szkoły

Tutaj  oczywiście kierujemy się podobnymi zasadami jak dla przedszkolaka, więc stawiajmy jakość ubrań, oraz wygodę naszego dziecka na pierwszym miejscu. Jednak w przypadku szkolniaka pod uwagę musimy brać również modę. Dzieci w wieku szkolnym już mocno zwracają uwagę na to, co co się nosi. Maluchy chcą być modne, więc im na to w miarę możliwości i zdrowego rozsądku, pozwólmy. Mój 10 letni syn już sam wybiera sobie ubrania, które mu się podobają, ja jestem jedynie głosem doradczym. Nie chcę go w tej kwestii ograniczać, on sam wie w czym czuje się dobrze. Szykując wyprawkę do szkoły pamiętajcie by zaopatrzyć się również w strój galowy. Uwierzcie, że będzie on potrzebny dosyć często. W przypadku chłopca dobrze kupić 2 koszule -z długim i z krótkim rękawem. Wybierajcie zawsze białe gładkie koszule. Wiem, że teraz jest moda na eleganckie kolorowe koszule, lub takie z drobnym nadrukiem. W szkole jednak najlepiej sprawdza się klasyka  – wiem z doświadczenia 🙂 W przypadku dziewczynek sprawdzi się to samo, czyli klasyczna kolorystyka: biała koszula, oraz czarna lub granatowa spódniczka. Jeżeli chodzi o buty do chodzenia po szkole, to ja zawsze kupuje 2 pary. Są to sandały do chodzenia na co dzień – wygoda i stopa się nie poci. Drugie buty kupuję typowo sportowe na zajęcia z wychowania fizycznego, zawody itp. Taki zestaw butów sprawdza mi się już od 3 lat, więc do 4 klasy również kupujemy to co sprawdzone.  Oczywiście z modą w szkole również nie powinniśmy przesadzać, trzeba znaleźć ten złoty środek pomiędzy wygodą, praktycznością a fajnym wyglądem. W kwestiach mody można bardziej zaszaleć z plecakiem. Za moich czasów, nie było wiele do wyboru. Moje dzieci mogą mieć za to plecak taki, jak tylko sobie wymarzą. Naprawdę w tej kwestii jest w czym wybierać. Plecaki są nie tylko praktyczne z wieloma kieszonkami i przegrodami, ale większość jest naprawdę śliczna 🙂 Kompletując wyprawkę odzieżową dla Waszych dzieci kierujcie się przede wszystkim jakością. Zwracajcie uwagę na materiał, z którego wykonane są ubrania. W składzie szukajcie jak najwięcej bawełny. Ubrania powinny być praktyczne zwłaszcza jeżeli chodzi o maluszka, który w przedszkolu będzie musiał radzić sobie ze wszystkim sam. Dla szkolniaka możecie już zaszaleć – 7 latkowi guziki, czy sznurówki już nie straszne. W tym wszystkim pamiętajcie również o modzie. Znajdźcie kompromis. Przecież nie wszystko co praktyczne musi być nudne i nijakie ! Niech Wasze dzieci mają własny styl  🙂

Jak u Was wyprawki odzieżowe już skompletowane ?

Similar Posts