Klimatyzacja w domu tak, czy nie? – .

Klimatyzacja w naszym nowym domu była kwestią sporną. Mąż był na tak, natomiast ja zdecydowanie na nie. Zatem zaczęło się czytanie, szukanie i rozważanie wszystkich za i przeciw. Mam dla Was krótkie zestawienie wszystkich plusów i minusów, które rozwiewają wszystkie wątpliwości. 

Zacznę od moich wątpliwości. Przede wszystkim bałam się przeziębień i rozwoju alergii u dzieci. Klimatyzacja kojarzyła mi się również z nieestetycznym wyglądem, który zepsuje tak pieczałowicie wymyślony i dopracowany przeze mnie salon. Nie była mi też obojętna kwestia rachunków za energię elektryczną.
1. Aspekty zdrowotne Niestety uległam tutaj stereotypom, które huczą o zagrzybiałej klimatyzacji powodującej przewlekłe anginy i alergie. Prawda jest natomiast taka, że w upalne dni klimatyzatory obniżając temperaturę powietrza tworzą bardzo przyjazny dla nas mikroklimat. Zbyt wilgotne i gorące powietrze bardzo obniża samopoczucie i ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. To właśnie w wyższych temperaturach łatwiej o rozwój roztoczy i alergenów. Klimatyzatory mają obecnie również funkcję oczyszczaczy powietrza. Klimatyzacja będzie też korzystna dla osób, które mają problemy z ciśnieniem i bardzo źle znoszą upalne dni. Pamiętać jednak należy od ustawieniu odpowiedniej temperatury. Różnica temperatur pomiędzy tą panującą na dworze, a tą ustawioną wewnątrz pomieszczenia nie powinna być wyższa niż  6 -7 stopni. W innym wypadku ryzykujemy przeziębieniem.

2. Wygląd

Klimatyzator kojarzył mi się również z wielkim huczącym blaszanym pudłem. Bałam się, że we własnym domu będziemy się czuli jak w jakiejś przemysłowej hali. Nie będąc jednak na bieżąco w tej tematyce, nie wiedziałam, że klimatyzatory wyglądaj już bardzo designersko. Są niewielkie i wyglądają bardzo nowocześnie.
3. Koszty Przygotowanie instalacji elektrycznej pod klimatyzator w naszym wypadku to koszty praktycznie niezauważalne. Mąż zakładał całą nową instalację elektryczną, więc jeden dodatkowy bezpiecznik i i przewód nie stanowił żadnego problemu. Koszt samego sprzętu i podłączenia to już kwestia bardzo indywidualna. Zależy od metrażu na jakim ma być używany klimatyzator, rodzaju klimatyzatora na jaki się zdecydujemy ( a jest ich naprawdę wiele). Również od tego jakie prace będą musiały być wykonane, np. czy potrzebne będzie użycie podnośnika i prace na wysokości. Dlatego wśród firm, które zajmują się montażem klimatyzacji każdą ofertę wycenia się indywidualnie. Jeżeli chodzi o same rachunki za prąd, to aby nasza klimatyzacja była rozwiązaniem ekonomicznym kluczowym jest dobór sprzętu do powierzchni. Działający przez 40 do 60 godzin miesięcznie klimatyzator będzie zużywał od 12 do 48 kWh miesięcznie.

Jeżeli macie jeszcze jakieś wątpliwości i wahacie się, czy klimatyzacja w domu jest dobrym rozwiązaniem to dużo informacji znajdziecie na stronie http://clima.com.pl Jest to firma zajmująca się dystrybucją, montażem i naprawą klimatyzatorów.

Na koniec moją dobrą radą jest to aby wybierać klimatyzator, który w wypadku awarii będzie można naprawić, czyli taki, do którego części serwisowe są łatwo dostępne. Czasami na starcie zaoszczędzimy pewną kwotę, a później będziemy mieli problem z ewentualną naprawą. Zatem klimatyzacja tak, czy nie ? Po zagłębieniu się w temat jestem na tak. Jak pomyślę o upałach jakie nawiedziły nas w ostatnie lato, które nie pozwalały tak naprawdę normalnie funkcjonować, to nie mam już żadnych wątpliwości. No i w końcu nie jest to sprzęt, który wykorzystamy tylko podczas upałów. Klimatyzatory mają również funkcje ogrzewania powietrza, więc w zimę mogą służyć jako dodatkowe źródło ogrzewania.

Macie w domu klimatyzatory? Jak się sprawują?


Similar Posts