Kołderka obciążeniowa. Jak ją stosować? – .

 

Jakiś czas temu na blogu pojawił się wpis, dotyczący terapii integracji sensorycznej. W poście wspomniałam o kołderkach obciążeniowych, które wykorzystuje się podczas zajęć terapeutycznych, dzisiaj chciałabym poświęcić temu tematowi oddzielny post.
Kołderki obciążeniowe zwane inaczej kołderkami sensorycznymi są jednym z najczęściej zalecanych sprzętów terapeutycznych. Jest to jeden z produktów, który z łatwością można używać w domowym zaciszu.
Czym jest kołderka obciążeniowa?Jest to kołdra o niezwykłych właściwościach terapeutycznych, wykorzystywana podczas zajęć z fizjoterapii, oraz  terapii integracji sensorycznej. Jest to dosyć ciężka kołderka (wypełniona szklanymi kuleczkami), która powinna ważyć od 10 do 15 % masy ciała dziecka i być dłuższa o ok 20 cm od wzrostu dziecka. Jak widzicie jej dobór to kwestia indywidualna, dlatego najlepiej uszyć ją na zamówienie. \Atrakcyjne dla dziecka jest również to, że może wybrać swój ulubiony wzór, a wybór materiałów jest naprawdę bardzo duży. Mój syn zdecydował się na krokodyle z jednej strony, a z drugiej miły w dotyku materiał minky. Otrzymaliśmy również miły gratis do zamówienia w postaci woreczków sensorycznych, które również wykorzystujemy do zabawy i ćwiczeń. Kołderki nie polecam kupować na własną rękę, tzn. bez konsultacji ze specjalistą. Jeżeli Wasze dziecko uczęszcza na zajęcia terapii SI i zostało odpowiednio zdiagnozowane, to w zaleceniach na pewno będzie napisane, z jakich metod terapeutycznych powinno skorzystać. Dopiero po ustaleniach z terapeutą należy zamówić kołderkę dla dziecka.
Jakie zadanie ma kołderka?Jej funkcją jest przede wszystkim wyciszenie i uspokojenie dziecka. Jest ona zalecana dla dzieci nadpobudliwych, z ADD, ADHD, z autyzmem, zespołem Aspergera, oraz wszelkimi zaburzeniami sensorycznymi. Jej zadaniem jest obciążenie organizmu, a co za tym idzie rozluźnienie dziecka. Kołderka pomoże zapewnić spokojny i niczym nieprzerwany sen. Redukuje napięcie mięśniowe, stany nerwowe, oraz zaburzenia nastroju. Pomaga w prawidłowym czuciu własnego ciała, a spanie pod taką kołderką daje uczucie ciągłego masażu.
Jak stosować kołderkę sensoryczną?Oczywiście głównym jej zadaniem jest przykrywanie dziecka do snu. Nasza kołderka wykonana jest ze 100% bawełny, dlatego bez problemu spełnia również funkcję termiczną i możemy używać jej cały rok. Moja dobra rada – zwróćcie uwagę na materiał z jakiego będzie wykonana kołderka Waszego dziecka, oczywiście wystrzegajcie się wszystkich sztucznych materiałów.Można jej używać nie tylko w nocy, ale również w dzień, np: gdy dziecko ogląda tv, czyta książkę, czy po prostu leży i odpoczywa. My osobiście stosujemy ją również do masażu. Oskar przykrywa się kołderką i przez nią delikatnie masujemy plecy, nogi, oraz ramiona i całe ręce. Fajną atrakcją dla dziecka jest też zabawa w tzw. “naleśnik”. Kładziemy kołderkę na podłodze, po czym zawijamy i odwijamy dziecko w kołderce – można się przy tym nieźle pośmiać 😉 Podczas takiej formy terapii dziecko nie tylko świetnie się bawi, ale również bardzo odpręża.
Naszą kołderkę używamy już kilka miesięcy i efekty są zauważalne. Oskar zdecydowanie lepiej śpi, a co za tym idzie, rano budzi się wypoczęty i spokojny. Gdy w ciągu dnia pojawia się jakaś stresująca sytuacja, z którą nie może sobie poradzić, chętnie sam przykrywa się kołderką i wycisza emocje. Uważam, że warto było skorzystać z porad terapeuty i wdrożyć w domu taki element terapii SI, ponieważ jako mama widzę wiele pozytywnych zmian w zachowaniu mojego dziecka. Oprócz rodzicielskich problemów trzeba także znaleźć czas na zadbanie o swoją firmę i własne sprawy. W obecnych czasach pandemii w biznesie nie jest łatwo, dlatego wiele osób musiało się przebranżowić, lub spróbować zmienić nieco ofertę i dostosować się do obecnych realiów. Aktualnie największym zainteresowaniem cieszy się sprzedaż internetowa, która jest najbezpieczniejszą formą handlu w czasie pandemii. Internet przeżywa wielki boom dlatego, jeżeli prowadzicie własny biznes, a nie bardzo potraficie się odnaleźć w sieci, to warto oddać się w ręce specjalistów. Jeżeli chcecie, aby wasza oferta, a tym samym strona znalazła się wysoko w wynikach wyszukiwania to, koniecznie musicie zadbać o odpowiednie pozycjonowanie strony. Możecie sprawdzić co oferuje na przykład firma afterweb. Pamiętajcie, że klienci zazwyczaj wchodzą na strony, które pierwsze pokazują im się w wyszukiwarkach pod konkretnym hasłem. Dlatego, jeżeli chcecie, aby Wasz biznes generował zyski ze sprzedaży on-line, to warto zastanowić się nad profesjonalnym wsparciem działalności.

Macie jakieś doświadczenie z terapią SI? Stosowaliście kołderkę obciążeniową? 

Tags :

Nowszy post Starszy post

Similar Posts