Łożyska w rolkach – co musisz o nich wiedzieć ? – .

Wiosna to najlepszy czas na rozpoczęcie aktywności fizycznej. Wszystko budzi się do życia, a słońce i wyższe temperatury zdecydowanie motywują do wyjścia z domu. Zbliżający się długi weekend najlepiej zatem spędzić aktywnie.

Pogoda sprzyja zatem pora wyciągnąć z garażu rowery, deskorolki i moje ulubione rolki. Na rolkach jeżdżę od wielu lat. Jeżeli chcecie rozpocząć przygodę z tym sportem musicie wiedzieć, że dobry sprzęt to podstawa czerpania przyjemności z jazdy. Kluczowym elementem są tutaj łożyska w rolkach. Kupując swoje pierwsze rolki zwracajcie szczególną uwagę na ten parametr. Łożyska w rolkach mają swoją specjalną skalę oznaczenia – ABEC. Dodatkowo na końcu znajdziemy cyfrę. Im wyższa tym szybsze będą łożyska w naszych rolkach. Ich parametry odpowiadają za to jak bardzo precyzyjne są nasze rolki, czyli mówiąc wprost – jak szybko będą kręciły się kółka. Jeżeli jesteś początkującym użytkownikiem, to zdecyduj się na niższy numer. Zanim nauczycie się dobrze jeździć będą one dla Was bezpieczniejsze.
Rodzaje łożysk

Cena również idzie w parze z oznaczeniem. Domyślacie się, że rośnie wprost proporcjonalnie do wysokości numeracji łożyska w rolkach. Najczęściej spotykane w sklepach są rolki z oznaczeniem łożysk ABEC – 3, ABEC – 5. Jest to poniekąd kompromis ceny i jakości. Wyższe cyfry należą już do bardziej profesjonalnego sprzętu, zatem ich cena pójdzie mocno w górę.

Kolejne rodzaje łożysk mają oznaczenia ILQ. Składają się one z 6 kulek i gwarantują znacznie szybszą jazdę niż wspomniane wcześniej rodzaje łożysk. Są to łożyska przeznaczone do jazdy zaawansowanej. ILQ7 to łożyska do jazdy szybkiej, ILQ9 przeznaczone są dla profesjonalistów.

Łożyska SG, ich nazwa pochodzi od zastosowanego wewnątrz smaru – Silicon Gel. Oznaczenia rodzaju są analogiczne do poprzednich łożysk. Im wyższa liczba tym są one bardziej profesjonalne. SG3 są stosowane w rolkach dla dzieci, SG5 dla początkujących rolkarzy, aż do SG9 przeznaczonych do jazdy profesjonalnej


Konserwacja łożysk Łożyska w rolkach są częścią eksploatacyjną, czyli taką która ulega zużyciu. Co oznacza, że wymagają one konserwacji. Powinniśmy unikać jazdy w trudnych warunkach takich jak deszcz, błoto, czy piach. Jednak jak już zdarzy się, że nasze rolki zabrudzą koła i łożyska, to należy odpowiednio je oczyścić. Zazwyczaj do łożysk dostają się ziarenka piasku. O tym, że łożyska w naszych rolkach są brudne lub po prostu się zużyły świadczy kilka objawów. Po pierwsze kółka zaczynają się wolniej kręcić. Najlepiej sprawdzić to biorąc rolkę w rękę i sprawdzić kręcąc po kolei każdym z nich. Oprócz tego przy poruszaniu się słychać charakterystyczne “klekotanie”. Teraz już tylko od Was zależy, czy chcecie od razu wymienić łożyska na nowe, czy podejmiecie się naprawy samodzielnie. Jeśli lubicie majsterkować i nie boicie się ubrudzić rąk, to nie sprawi Wam to większego problemu. Zazwyczaj potrzebny do tego klucz imbusowy jest dołączony do rolek. Tak samo w instrukcji powinien być opis jak należy czyścić i konserwować łożyska. Chodzi tutaj o dobre smarowanie. Możecie użyć do tego smaru lub nawet wazeliny. Jednak znacznie lepiej sprawdzą się specjalne przygotowane do tego preparaty. Po takiej renowacji rolki znowu posłużą nam przez bardzo długi czas.

Rolki 2019 mogą okazać się świetnym pomysłem na rozpoczęcie przygody ze sportem. Jest to aktywność przeznaczona prawie dla wszystkich. Jazda na rolkach to nie tylko sposób na spędzenie wolnego czasu, ale również na spalenie zbędnych kalorii.

Jeździcie na rolkach? 

Similar Posts