Maski antysmogowe – jak oddychać czystym powietrzem? – .

Na liście krajów z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Europie Polska zajmuje niechlubne, wysokie miejsce. Stężenie trucizn, jakie znajdują się w powietrzu, znacznie przekracza u nas dopuszczalne normy. Najgorzej sytuacja wygląda na południu kraju.

W miastach takich jak np: Kraków, Katowice, Rybnik jakość powietrza należy do jednej  z najgorszych w naszym kraju. Sytuacja nie wygląda też dobrze w dużych aglomeracjach takich jak Warszawa czy Łódź. W każdej już stacji tv w prognozach pogody podawane jest tzw: “raport smogu”. W niemalże każdym mieście znajdują się monitory, które pokazują aktualne zanieczyszczenie powietrza.

Czym jest smog?

Smogiem nazywana jest mgła, która zawiera w sobie zanieczyszczenia takie jak pyły i gazy pochodzące ze spalin samochodowych, spalania z zakładów przemysłowych, oraz spalania węgla w piecach centralnego ogrzewania. Istnieją dwa rodzaje smogu: smog londyński i smog typu Los Angeles. Pierwszy z nich to smog klasyczny, który zawiera głównie zanieczyszczenia ze spalania węgla i innych paliw stałych, występuje w okresie od listopada do lutego. Drugi rodzaj to smog fotochemiczny, który występuje gdy temperatura na zewnątrz jest wysoka i zwiększa się ruch na ulicach. 

Konsekwencje wdychania smogu.

Krótkotrwały kontakt ze smogiem wywołuje zapalenie spojówek, zmęczenie, podrażnienie krtani, stany zapalne płuc, problemy z pamięcią, rozdrażnienie, katar. Długotrwałe i wieloletnie wdychanie zanieczyszczeń zawartych w powietrzu może doprowadzić do raka zatok, płuc, nerek i nowotworów układu oddechowego, stany depresyjne, obumarcie płodu, przedwczesny poród, niewydolność serca. To tylko niewielka ilość groźnych powikłań jakie powoduje wdychanie zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. Konsekwencji zdrowotnych z długoletniego wdychania smogu jest znacznie więcej.

Jak uchronić się przed smogiem?


Na tą chwilą jedynym sposobem żeby oddychać czystym powietrzem są maski antysmogowe. Zawierają one filtry, które zatrzymują wszystkie zanieczyszczenia z powietrza. Jest to swego rodzaju zapora dla wszystkich pyłków, gazów, zanieczyszczeń komunikacyjnych, chronią również przed bakteriami i wirusami. Producent oferuje maski zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Maski charakteryzuje wysoka higieniczność, są jednorazowe. Nie ma konieczności pamiętania o wymianie filtrów. Brak konieczności oczyszczania masek po każdym użyciu. Maski są w szczególności zalecane dla dzieci, oraz osób uprawiających sport.

Tworzenie smogu związane jest głównie z warunkami atmosferycznymi. Bezwietrzna pogoda, oraz mgła oraz duża wilgotność powietrza to najbardziej sprzyjające warunki dla tworzenia się smogu. Najbardziej narażone geograficznie tereny to te, które znajdują się w dolinach i zagłębieniach. 

Czy wiecie jak w waszych regionach kształtuje się poziom zanieczyszczeń w powietrzu?

Similar Posts