Medyczna marihuana w Polsce – .

Temat leczenia za pomocą marihuany od lat budził kontrowersje w społeczeństwie. Miał tyle samo zwolenników, co przeciwników. Marihuana podawana w odpowiednich dawkach, pomaga walczyć z wieloma lekoopornymi schorzeniami. Od stycznia tego roku mogą się przekonać o tym również pacjenci z Polski.

Medyczna marihuana trafiła do polskich aptek 17 stycznia tego roku. Jednak, aby ją wykupić potrzebna będzie szczegółowa recepta. Receptę może wypisać lekarz każdej specjalizacji. Jednak na tą chwilę niewielu medyków w kraju zostało przeszkolonych. Tak samo jest również w świecie farmaceutycznym. Jednak zapotrzebowanie pacjentów na leczenie taką metodą wciąż rośnie, co wiąże się z coraz większym zaangażowaniem zarówno lekarzy jak i aptek w całym kraju. Medyczna marihuana sprowadzana jest z zagranicy. Podczas pierwszej dostawy do Polski trafiło 7 kg suszu. 1g tego leku kosztuje w aptekach ok 65 zł. Kolejne dostawy są już dużo większe ponieważ zainteresowanie leczeniem tą metodą jest ogromne. Nie jest to lek refundowany. Cena jest dosyć wysoka, ponieważ marihuana jest importowana, a dodatkowo został na nią nałożony 23% podatek. Jeżeli możliwa by była dystrybucja do aptek z krajowych upraw, to cena znacznie by spadła. Na tą chwilę nie pozwala na to prawo, co jest absurdem. Jednak mam nadzieję, że to wszystko niebawem się zmieni i będzie to z ogromną korzyścią dla pacjentów.

Korzyści płynące z leczenia

Medyczna marihuana pomaga walczyć z przewlekłym bólem i uspokaja. Okazała się nieoceniona dla pacjentów z bólami nowotworowymi. Pomaga tez pacjentom z chorobą Alzheimera i Chrona. Stosowana jest w leczeniu lekoopornej padaczki, stwardnienia rozsianego i u pacjentów z przewlekłym bólem neuropatycznym.

Do tej pory pacjenci na własna rękę musieli sprowadzać medyczną marihuanę z zagranicy. W Polsce prawo pozwalało na leczenie tą metodą, jednak lek na terenie kraju nie był dostępny. Wprowadzenie go do aptek zaoszczędzi chorym wielu formalności związanych z importem marihuany do kraju. Była to też procedura kosztowna, a przede wszystkim czasochłonna. Jak wiadomo dla chorych z nowotworem liczy się każda minuta. Życie z bólem, który towarzyszy choremu całą dobę jest wykańczające zarówno fizycznie jak i psychicznie. Dlatego tak ważne jest, aby pacjenci mieli bezpośredni dostęp do pomocy jaką jest medyczna marihuana. Znacznie poprawi to jakość życia osób chorych.

Bardzo się cieszę, że nasz kraj w końcu dojrzał do tej metody leczenia. Życie z przewlekłym bólem jest wyniszczające dla osób chorych. Osobie zdrowej ciężko jest wytrzymać chociażby ból zęba. Osoby cierpiące z powodu nowotworów do tej pory z bólem musiały zmagać się codziennie. Normalne funkcjonowanie w takiej sytuacji jest wręcz niemożliwe i odbiera pacjentom chęć do walki z chorobą. To zaledwie kilka miesięcy gdy metoda leczenia medyczną marihuaną jest dostępna w naszym kraju, ale wierzę, że poprawiła już komfort życia nie jednemu choremu. Mam też nadzieję, że z czasem dzięki krajowym uprawom jej ceny będą spadać.

Jakie jest Wasze stanowisko w sprawie leczenia medyczną marihuaną ?

Similar Posts