Ubranie robocze pracownika – .

Jeżeli w Waszym zakładzie pracy wymagana jest specjalna odzież robocza, to Wasz pracodawca ma obowiązek taką odzież Wam zapewnić. To jaka odzież wymagana jest na konkretnych stanowiskach pracy regulują przepisy z zakresu BHP.

Kodeks BHP nie mówi jednoznacznie jakie dokładnie mają to być ubrania, lecz nakazuje zapewnić pracowniki na konkretnych stanowiskach odpowiednią odzież roboczą. W tym wpisie znajdziecie przykład odzieży ochronnej w jaką powinien być wyposażony pracownik na stanowisku elektromontera.

Odzież ochronna elektromontera

Buty robocze – nie powinny mieć podnosków wzmocnionych metalem, buty dla elektromonterów powinny być wykonane z materiału dobrze wyizolowanego. Podeszwa musi być gumowa, co zapewnia izolację do podłoża, oraz antypoślizgowa. Obuwie powinno sięgać za kostkę i ją stabilizować – konieczność wchodzenia słupy.

Rękawice robocze – tutaj nie wystarczą zwykłe rękawice dostępne w sklepach budowlanych. Dla pracownika na tym stanowisku powinny one posiadać właściwości: elektroizolacyjne, przeciwprzepięciowe, antystatyczne.

Kask – kask plastikowy z osłoną twarzy

Szelki i pasy zabezpieczające – jeżeli wykonywane stanowisko wymaga wchodzenia na wysokości ( słupy elektryczne) koniecznością jest również wyposażenie pracownika w odpowiednie zabezpieczenia, które taką pracę umożliwiają, czyli szelki i pasy.

Odzież dla pracownika na stanowisku elektromontera nie powinna posiadać żadnych metalowych elementów. Nie ma tutaj mowy o metalowych guzikach, suwakach czy napach. Każdy metalowy element powoduje bowiem w przypadku porażenia prądem ryzyko wytworzenia tzw. “łuku elektrycznego”. Dlatego tak ważnym jest aby odzież na tym stanowisku pracy była specjalnie dobierana.

Jest wiele stanowisk pracy, które wymagają specjalnej odzieży roboczej. Powinnością każdego pracodawcy jest zapewnienie bezpieczeństwa na wykonywanym przez pracowników stanowisku. Inne wymagania dotyczące odzieży będą na stanowiskach związanych z branżą budowlaną, elektryczną, chemiczną czy produkcyjną,

Similar Posts