10 rzeczy, których być może nie wiedzieliście o gwieździe betlejemskiej – .


1.    Poinsecja, gwiazda betlejemska, wilczomlecz nadobny – skąd te nazwy?

Gdy popatrzymy na nią z góry, układające się w rozetę kwiaty wyglądem przypominają gwiazdę. Dodatkowo czas jej kwitnienia zbiega się ze świętami Bożego Narodzenia, stąd nazwa – „gwiazda betlejemska”. „Poinsecja” to już mniej znana nazwa. Pochodzi od nazwiska amerykańskiego męża stanu i miłośnika botaniki Joela Robertsa Poinsetta, który sprowadził ją z Meksyku. „Wilczomlecz” jest nazwą botaniczną nawiązująca do rodziny wilczomleczowatych, z której wywodzi się roślina.

2.    Ozdobne kwiaty nie są kwiatami

Nie każdy musi znać anatomię roślin. Dlatego niewiele osób wie, że tak naprawdę to co powszechnie uznajemy za olbrzymie, wielopłatkowe kwiaty, to w rzeczywistości intensywnie wybarwiona, rozeta liści podkwiatkowych. Prawdziwe kwiaty są maleńkie, niepozorne i znajdują się dokładnie na szczycie pędu, podkreślone barwnymi liśćmi. Najczęściej spotykamy poinsecje o liściach koloru czerwonego, ale występują również w odcieniach różu, beżowe, żółte, białe, a także dwubarwne.

3.    Dlaczego kwitnie właśnie w Święta?

Słyszeliście kiedyś termin „roślina dnia krótkiego”? Warto się z nim zaznajomić, bo w nim kryje się wytłumaczenie dlaczego poinsecja kwitnie w okresie świątecznym. Gwiazda betlejemska rozpoczyna swoje kwitnienie w połowie listopada. Coraz krótsze dni, a jednocześnie mniejsza dostępność światła, dają roślinie sygnał do coraz intensywniejszego wybarwienia się ozdobnych liści szczytowych. Jeżeli uda nam się zachować roślinę do kolejnego sezonu, to ogromy sukces. Ale aby cieszyć się pięknie wybarwionymi liśćmi w okresie świątecznym, musimy sztucznie skrócić roślinie dzień. Od września zakrywamy roślinę kartonem na 14 h w ciągu doby – robimy tak aż do listopada. Warto pobudzić roślinę do intensywniejszego kwitnienia odżywiając ją specjalistycznym nawozem zimowym – Zimovit Forte, który jest odpowiedni dla roślin kwitnących w okresie zimowym.

4.    Sprzedawana w zimie, ale mrozy jej straszne

Mogłoby się wydawać, że sprzedawane zimową porą rośliny świetnie znoszą mrozy. Nie w przypadku gwiazdy betlejemskiej. Choć niesiona bez żadnego zabezpieczenia, zakupiona w sklepie poinsecja to częsty widok w okresie świątecznym, jednak nie bierzmy przykładu z takich zachowań. Poinsecje to rodowite meksykanki, lubiące raczej ciepłe klimaty. Mają bardzo niską tolerancję na mróz, a już temperatura poniżej 8˚C potrafi poważnie uszkodzić roślinę. Źle transportowana roślina zrzuca liście krótko po przemarznięciu. Najlepiej poprośmy sprzedawcę o zawinięcie rośliny w papier i szybko skierujmy się do domu, by podziwiać piękną gwiazdę, np. na wigilijnym stole.

5.    To roślina wieloletnia

Gwiazdy betlejemskie na przełomie stycznia i lutego zaczynają jakby zamierać. Zazwyczaj obserwując te niepokojące objawy wyrzucamy roślinę myśląc, że nadszedł jej kres. Ale jest to roślina wieloletnia, a to zamieranie, to tak naprawdę wchodzenie w stan spoczynku. W tym czasie stopniowo zmniejszamy podlewanie, aż do całkowitego zaprzestania. Następnie przycinamy roślinę i chowamy do chłodniejszego i ciemnego pomieszczenia o temperaturze 14-16°C.

6.    Dlaczego zrzuca liście?

Jak już wiecie z poprzedniego działu poinsecja to roślina wieloletnia i co ciekawe jest krzewem, który ma liście sezonowe. Stąd zrzucanie liści! Krzewy i drzewa to rośliny drewniejące. Większość z nich przeżywa okres spoczynku, który objawia się właśnie zrzucaniem liści. To tak jakbyśmy próbowali w domu wyhodować, np. brzozę – ona również pomimo stałej temperatury w domu, kiedyś w końcu zrzuci liście, gdyż musi przejść w stan spoczynku, który inicjuje coraz niższa temperatura.

7.    Zdradziecki sok wyciekający z pędów

Jeżeli zdarzyło Ci się kiedykolwiek ciąć pędy poinsecji lub oderwałeś liść, zapewne zauważyłeś, że z ran sączy się biały sok. Uważaj! Roślina należy do rodziny wilczomleczowatych, a wszystkie gatunki z tej rodziny wydzielają trujący sok, który może podrażniać skórę. Dlatego, gdy zamierzasz ciąć roślinę najlepiej zaopatrz się w gumowe rękawiczki.

8.    Nie lubi wysokich temperatur

Wspominaliśmy wcześniej, że roślina nie znosi mrozów. Nie przepada również za zbyt wysoką temperaturą. Postawmy ją z dala od kaloryferów. Optymalna temperatura dla poinsecji to 18-22˚C.

9.    Susza jej nie straszna

Poinsecje trzeba podlewać z wyczuciem. Przelanie rośliny grozi szybkim zgniciem korzeni, a w konsekwencji jej zamarciem. Dla gwiazdy betlejemskiej lepszy jest niedostatek wody niż przelanie. Znosi bowiem krótkotrwałe okresy suszy.

10. Wilgotność powietrza ma znaczenie

Gwiazdy betlejemskie lubią podwyższoną wilgotność powietrza, zwłaszcza kiedy w sezonie grzewczym powietrze w mieszkaniach jest bardzo suche. Nie należy bezpośrednio zraszać rośliny, najlepiej postawić ją na tacce wypełnionej kamieniami i wodą lub wykorzystać specjalne nawilżacze powietrza wytwarzające delikatną mgiełkę pary wodnej.

Więcej o produktach dla twoich kwiatów przeczytasz na stronie: https://agrecol.pl/produkt/zimovit-forte-nawoz-zimowy-do-roslin-doniczkowych/

Similar Posts