Czy warto kupić ekspres do kawy ? – .

Ekspres do kawy długo był postrzegany jako pewien luksus, ale stopniowo staje się standardem w domach Polaków. Jego posiadanie nie tylko umożliwia codziennie zaparzać kawę rodem z wykwintnej kawiarni, ale nierzadko jest narzędziem, które rozszerza pasje i umiłowanie do kawy. Jeżeli zastanawiasz się nad nabyciem ekspresu do domu, ale nie masz pewności, który będzie dla Ciebie idealny, to z chęcią pomogę Ci w doborze.

Różne modele ekspresów do kawy.

Po pierwsze musisz wiedzieć, że ekspresy do kawy mogą się od siebie znacznie różnić. Jeden może nie wymagać od Ciebie zbyt wiele wysiłku, a kolejny będzie w wielkiej części od Ciebie uzależniony. Jest wiele rodzajów ekspresów do kawy, a każdy posiada własnych zwolenników oraz przeciwników. To, jakie urządzenie wybierzesz, zależy zwykle od tego, czego oczekujesz od ekspresu do kawy. Dziś zilustruję Ci je w szczegółach i przedstawię ich wady oraz zalety.

Automatyczny ekspres do kawy.

Ekspresy automatyczne są dedykowane dla osób, które cenią przede wszystkim wygodę i łatwość wykonania kawy. Wiele z nich po wciśnięciu jednego guzika jest w stanie zaparzyć nam kawę, jaką tylko chcemy. Zabiera im to kilkadziesiąt sekund, a Ty oprócz podstawienia filiżanki, w tym momencie nie robisz nic. Najczęściej automatyczne ekspresy mają wbudowany młynek. Umożliwia Ci to zmielić ziarna tuż przed zaparzeniem. Tylko wtedy kawa smakuje wyjątkowo.

Jeżeli chodzi o rodzaje napojów, jakie możesz przyrządzić w ekspresie automatycznym, to wybór jest ogromny. Od tradycyjnego włoskiego espresso, przez aksamitne kawy mleczne nawet po gorącą czekoladę. Nie wszyscy natomiast piją kawy z mlekiem, a zachowanie systemu mlecznego w czystości wymaga Twojego poświęcenia. Na szczęście są ekspresy przeznaczone wyłącznie do przygotowania kaw czarnych. Stanowi to idealne rozwiązanie dla osób, którym nie zależy na obszernym menu.

Nie możemy przeoczyć tematu higieny ekspresu do kawy. Po kilku zaparzonych kawach sporo przewodów w urządzeniu naturalnie ulega zabrudzeniu. Twoim zadaniem jest zachowanie urządzenia w czystości, co umożliwi wydłużyć jego żywotność oraz nie wpłynie na pogorszenie smaku kawy. Coraz więcej ekspresów automatycznych potrafi płukać swój system samodzielnie. Dzieje się to przeważnie podczas włączania i wyłączania urządzenia.

Na smak kawy wpływa także woda, której używasz do zaparzenia. Stanowi ona 98% ostatecznego naparu, dlatego musi być ona jak najczystsza. Ogromną korzyścią ekspresów automatycznych jest to, że większość z nich posiada pojemnik na wodę z opcją zamontowania filtra, który dba o prawidłową jakość Twojej wody.

Ekspresy automatyczne charakteryzuje wysoka powtarzalność w tym, co przygotowują. To nie od Ciebie zależy, jaka będzie jakość gotowej kawy, a wyłącznie od maszyny. Mimo tego, ekspresy automatyczne dzisiaj są najczęstszym wyborem, jeżeli chodzi o urządzenia do domu. Zapewniają maksymalną wygodę i pozwalają zaoszczędzić sporo cennego czasu.

Kolbowy ekspres do kawy.

Ekspres kolbowy wymaga już od Ciebie większego zaangażowania we wszystkie procesy parzenia kawy. Dla osób, które chcą przede wszystkim błyskawicznie zrobić kawy mleczne, jest to kłopotem. Natomiast urządzenia te są stworzone dla ludzi, którzy z parzenia kawy chcą czerpać świetną zabawę oraz nie myślą schematycznie. Jakość kawy będzie zależeć głównie od tego, jak sobie podołają z parzeniem. Wiele czynności musisz wykonać ręcznie, dlatego przyjemność z pysznej kawy będzie jeszcze większa.

Nabywając ekspres kolbowy możesz spotkać się z wielkimi rozbieżnościami cenowymi. Znajdziesz urządzenia za kilkaset złotych, ale również za kilka tysięcy złotych. Taka różnica zależy od jakości i żywotności urządzenia oraz wykorzystanych w nim technologii. Nie jest tajemnicą fakt, że ekspres za 300 zł nigdy nie zrobi tak udanej kawy, jak ten za np. 3000 zł.

Decydując się na ekspres kolbowy musisz zwrócić na kilka podstawowych aspektów. Jednym z nich jest zastosowany system grzewczy. Często stosowany jest bojler, który podgrzewa większą dawkę wody, jednak robi to w dość długim czasie. W nowocześniejszych urządzeniach wykorzystuje się system termoblok, który funkcjonuje na zasadzie podgrzewacza opływowego. Umożliwia on szybsze podgrzanie wody i jest bardziej energooszczędny niż bojler.

Jeżeli jesteś pasjonatem cappuccino lub cafe latte, to musisz korzystać z usług dyszy spieniającej mleko. Zwróć uwagę na to, czy dysza odpowiada Twoim preferencjom. Nie ma tutaj zasady, ponieważ idealna jest ta, która jest dla Ciebie wygodna, jednak nie wszystkie są jednakowe. Mimo tego, że parząc kawę w ekspresie kolbowym musisz się trochę wysilić, to powinien on być maksymalnie wygodny. Decydując się na ekspres kolbowy, to Ty stajesz się baristą w swoim domu.

Dobierając odpowiedni ekspres do kawy, musisz zdać sobie sprawę z tego, czego tak naprawdę od niego oczekujesz. Jeżeli chcesz przygotować bardzo powtarzalną kawę łatwo i w błyskawicznym tempie, to idealny będzie ekspres automatyczny. Natomiast jeśli parzenie kawy daje Ci wiele przyjemności i to Ty pragniesz decydować o jej smaku, to koniecznie zwróć uwagę na kolbowe ekspresy do domu.

Na koniec jeszcze trochę prywaty. Co jakiś czas dzielę się z Wami pomysłami i postępami z budowy mojego domu. Zbieram dla Was zdjęcia, zapisuje wydatki i przydatne porady, które mogą posłużyć kolejnym budującym. Zaczęliśmy oczywiście od załatwiania wszelkich papierków i pozwoleń. Jedyne co na tą chwilę możemy wykonać  to ogrodzenie naszej działki. Jest to całkiem spore przedsięwzięcie bo to aż 160 m bieżących ogrodzenia. Robimy jej systemem gospodarczym, czyli sami. Z tyłu i po nokach robimy podmurówkę i zakładamy siatkę a z przodu oczywiście coś odrobinę ładniejszego. Mamy już gotowe całkiem przyjemne dla oka słupki z cegły klinkierowej i teraz pracujemy nad przęsłami. Będą one stalowe, ale dokładne cięcie stali zleciliśmy już zewnętrznej firmie bo nie mamy do tego sprzętu. Mąż jedynie to wszystko na koniec pięknie zespawa i pozostanie nam tylko montaż. Oczywiście o wszystkich etapach budowy ukaże się cała seria wpisów, także macie na co czekać.

Similar Posts