Jak dbać o materac w sypialni? – .

Idealne dobranie materaca do naszej sypialni to bardzo ważna sprawa. Dobrze dopasowany do naszych potrzeb zapewnia nam zdrowy, nie zakłócony niczym sen. Pamiętajcie jednak, że równie ważna jest jego higiena podczas użytkowania.

Żeby materac służył nam jak najdłużej i zachował wszystkie swoje właściwości musimy należycie dbać o jego higienę. Warto przestrzegać kilku podstawowych zasad, które zapewnią czystość i świeżość materaca, a nam pozwolą się cieszyć spokojnym wypoczynkiem.

1. Suszenie i wietrzenie

Po każdej nocy należy wywietrzyć materac. To bardzo ważne zwłaszcza jeśli jesteście alergikami. Pamiętajcie zatem żeby po w staniu z łóżka nie zostawiać na nim pościeli, tylko przez około pół godziny pozwolić Waszemu materacowi odetchnąć po nocy. W tym czasie jeśli macie możliwość otwórzcie również okno w sypialni żeby dodatkowo przewietrzyć materac. Jeżeli materac wymaga suszenia pamiętajcie żeby mógł wysychać w pozycji poziomej co pozwoli mu równomiernie i w jednym kierunku odprowadzić wilgoć.

2. Stosuj pokrowce

Zwłaszcza gdy w łóżku śpi małe dziecko warto pomyśleć o pokrowcu. Zabezpieczy on materac przed zabrudzeniami i pozwoli lepiej zadbać o higienę. Pokrowiec łatwo jest zdjąć i wyprać w pralce, dzięki czemu możemy odświeżać miejsce naszego snu tak często jak wymaga tego sytuacja. Jest to nie tylko wygodne, ale również pozwala lepiej dbać o czystość.

3. Przekładaj materac

Większość produkowanych obecnie materacy ma opcję dwustronną, dlatego co 6 miesięcy należy przełożyć go na drugą stronę. Odciążymy w ten sposób najbardziej eksploatowane miejsca, a zużycie materaca rozłoży się proporcjonalnie na obydwie jego strony, dzięki czemu posłuży nam znacznie dłużej.

4. Cyrkulacja powietrza

Materac potrzebuje odpowiedniego dostępu powietrza. Dlatego unikajcie kładzenia go bezpośrednio na podłodze. Najlepszym dla niego podłożem będzie stelaż, który zapewni stały dostęp powietrza. Położenie, które nie zapewnia dobrej cyrkulacji powietrza może skutkować rozwijaniem się wilgoci.

5. Odkurzanie

Bardzo mało osób to robi, ale warto jest co jakiś czas odkurzyć nasz materac. Odkładać się może na nim martwy naskórek, roztocza no i oczywiście kurz. Dlatego starajcie się minimum raz w miesiącu sięgnąć po odkurzacz. Zwłaszcza jeżeli w Waszym łóżku gościem jest Wasz pupil, wtedy ze względu na sierść odkurzanie jest koniecznością.

Jakie są Wasze sposoby na dobry sen? Może liczenie owieczek? W moim poście ukryły się Lulaj – owe owieczki. Znajdźcie je wszystkie!

Similar Posts