Jak pozbyć się wilgoci w domu ?

Jesień to czas kiedy mamy do czynienia z wilgocią w domach. Pojawia się ona bowiem w sezonie grzewczym. Zawilgocony dom czy mieszkanie nie sprzyja naszemu zdrowiu, a nawet prowadzi do nasilenia reakcji alergicznych czy astmy.

W zawilgoconych pomieszczeniach z czasem pojawia się pleśń i grzyb. W domu unosi się charakterystyczny, nieprzyjemny zapach. Wilgoć atakuje zwłaszcza miejsca, które mają ograniczony dostęp powietrza. Szczególnie narażone na wilgoć są ściany zasłonięte meblami. Rozwijająca się tam pleśń i grzyb z czasem zaczynają ” wędrować” po całych ścianach i  sufitach. Przyczyną pojawiania się wilgoci jest zła wentylacja, oraz zbyt niska temperatura w pomieszczeniach. Wilgoć w domu jest  też spowodowana wadami konstrukcyjnymi budynku, nieodpowiednio dobraną farbą, czy nawet źle wykonanym ociepleniem domu.

Osuszanie budynku

Często sami przyczyniamy się do pojawienia się wilgoci w mieszkaniu. Pomieszczenia powinny być regularnie wietrzone, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Najlepsze efekty przynosi krótkotrwałe, acz intensywne wietrzenie domu. Najlepiej szeroko otworzyć wszystkie okna na kilka minut. Powinniśmy również dobierać farby, które oddychają i przepuszczają powietrze. Kluczowym elementem zapobiegającym wilgoci jest odpowiednia wentylacja budynku. Musimy pomyśleć już o tym na etapie budowy. Jeżeli takiej możliwości nie mamy to możemy zainwestować w nawiewniki montowane w oknach. Zapewnią one właściwą cyrkulację powietrza w pomieszczeniach. Można również zainwestować w mechaniczne urządzenia osuszające. Osuszacze powietrza do domowego użytku to wydatek rzędu kilkuset złotych. Jednak przy mocno zagrzybionych pomieszczeniach nie zdadzą one egzaminu. Sprawdzą się one bardziej jako element profilaktyki. Dostępne są również chemiczne środki, które są dostępne w sklepach budowlanych. Jednak zlikwidują one tylko problem powierzchniowo i na krótki okres czasu.

W bardziej zaawansowanych przypadkach trzeba podjąć zdecydowane działania i zlecić osuszanie budynku firmom, które zajmują się tym profesjonalnie. Stosują one metody, które bazują na użyciu profesjonalnego sprzętu, który dokona dokładnej analizy. Dzięki czemu można będzie poznać główną przyczynę powstawania wilgoci w pomieszczeniach. Zazwyczaj stosuje się metody nieinwazyjne, jednak gdy sytuacja tego wymaga może dojść do sytuacji, w której konieczne będzie skucie tynku. 

Similar Posts