Jak zacząć naukę nowego języka ? – .

Mówi się, że dzieci najszybciej uczą się języków obcych. Ale to nie znaczy, że dorośli powinni się na wstępie poddać. Przeanalizowaliśmy wypowiedzi nauczycieli i poliglotów, którzy poznawali nowe języki już po ukończeniu szkoły. Zaproponowane przez nich strategie dzielą się na siedem podstawowych zasad:

1. Nie bujaj w obłokach swoich fantazji. Wybierz prosty, osiągalny cel na początek, zamiast wyobrażania sobie, jak w obcym języku wygłaszasz porywająca mowę, dyskutujesz o Platonie i dostajesz pracę za granicą. Chodzi o to, abyś nie czuł się przytłoczony wizją wielomiesięcznej nauki. Ekspertka od nauki języków obcych ze szkoły językowej ESKK sugeruje: „Wybierz 50 słów z danego języka, naucz się i zacznij używać w rozmowie lub prostych zadaniach, a następnie powoli zacznij przyswajać gramatykę”.

2. Niech nauka języków obcych stanie się stylem życia. Agnieszka Dzwonkowska, która przez 27 lat nauczała języka angielskiego, zawsze widziała konsekwencję jako coś, co odróżnia najlepszych uczniów od reszty. Znajdź nawyk językowy, który możesz zastosować, nawet gdy jesteś zmęczony, chory lub szalenie zakochany. Niech będzie to proste działanie, na przykład codzienne ćwiczenie z fiszkami. Ważne, by powtarzać je regularnie.

3. Szukaj okazji do nauki. Im częściej język obcy będzie pojawiał się w codziennym życiu, tym chętniej twój mózg będzie uważał to za przydatne i warte opieki. „Wykorzystaj każdą okazję, aby poznać nowy język”, mówi rosyjska tłumaczka Olga Dmitrochenkov. Podpisz każdy przedmiot w domu karteczką w tym języku, czytaj napisane w nim książki dla dzieci, oglądaj programy, słuchaj radia, znajdź korespondencyjnego przyjaciela, prowadź w języku obcym pamiętnik. Słowem – jeśli do danej czynności możesz dodać element nauki języka – wykorzystaj to!

4. Pozwól, aby technologia Ci pomogła. Wielu poliglotów zaleca: „Zresetuj język ustawień w telefonie, aby od razu nauczyć się nowych słów”. To samo dotyczy zmiany języka w przeglądarce. Można także znaleźć bardziej rozbudowane pomoce w internecie: aplikacje, programy do nauki słówek, podcasty. Szkoła językowa ESKK udostępnia darmowe audiobooki, pozwalające osłuchać się z językiem.

5. Pomyśl o nauce języków jako bramie do nowych doświadczeń. Każdy język nieco inaczej opisuje rzeczywistość. Hiszpańska “casa”, angielski “home” i polski “dom” mają niby te same znaczenie, ale wiążą się z innymi konotacjami. Język obcy to także inna kultura, w której mamy dostęp do przeróżnych skarbów. Nowy język otwiera nam drogę do nowych doświadczeń: japońskiej mangi, poezji kowbojskiej, festiwali kulinarnych, florystycznych albo pokazów lotniczych. Ugotuj potrawę z innego kraju, korzystając z oryginalnego przepisu. Ucz się fotografować od zagranicznego blogera. Zastanów się, jakie swoje pasje możesz połączyć z nauką języków obcych. Są osoby, które angielskiego nauczyły się poprzez oglądanie kreskówek w angielskiej wersji językowej. Więc następnym razem, gdy będziesz potrzebować przepisu na wegańskie ciasto marchewkowe, znajdź taki w języku, którego próbujesz się nauczyć.

6. Zdobywaj nowych przyjaciół. Kluczem do szybkiej nauki jest interakcja w nowym języku – nauczy Cię intuicyjnego wyrażania myśli, zamiast tłumaczenia sobie w głowie każdego zdania, zanim je wypowiesz. Znajdź rodzimych użytkowników języka w pobliżu lub poszukaj korespondencyjnych. Alternatywą jest tandem językowy, w którym dwóch wolontariuszy pomaga sobie nawzajem w ćwiczeniu swoich języków.

7. Nie martw się popełnianiem błędów. Jedną z najczęstszych barier w rozmowie w nowym języku jest strach przed popełnianiem błędów. Jednak rodzimi użytkownicy są zwykle dużo przyjaźniejsi: każda próba porozumiewania się w ich języku jest obiektywnym dowodem na to, że starasz się i doceniasz ich kulturę. Zauważą Twój wysiłek, a nawet Ci pomogą. Denerwujesz się rozmową z rówieśnikiem? Spróbuj sprawdzić swoje umiejętności językowe z kimś nieco młodszym. „Byłem oszołomiony, kiedy rozmawiałem z hinduskim maluchem i zdałem sobie sprawę, że mamy ten sam poziom języka hindi”, taką anegdotę lubił przytaczać prof. Andrzej Gawroński, najbardziej znany polski poliglota, który opanował biegle 40 języków. Bądź więc cierpliwy. Im więcej mówisz, tym bardziej zbliżasz się do nieuchwytnego ideału native speakera. I do ciekawej rozmowy z ludźmi w Twoim wieku.

Similar Posts