Jak założyć oczko wodne w ogrodzie – .
Jeżeli dysponujecie ogrodem, to pamiętajcie, że nie tylko roślinność może być jego przepiękną ozdobą. Do ogrodu można wprowadzić również trochę fauny. Jeżeli lubicie wodę i ryby, to świetnym rozwiązaniem będzie stworzenie oczka wodnego.
Budowa oczka wodnego w ogrodzie wymaga trochę pracy i zaangażowania, ale w efekt jest tego wart. Obecnie w sklepach akwarystycznych można wyposażyć się we wszystkie niezbędne akcesoria do budowy takiego oczka. Wszystkich zakupów możecie dokonać on-line, bez szukania, jeżdżenia i niepotrzebnej straty czasu. Pełną ofertę znajdziecie na przykład na stronie www.plantica.pl
Budowa oczka wodnego krok po kroku
1.Wybór miejsca
Jeżeli chcecie aby oczko wodne było ozdobą ogrodu i cieszyło nie tylko Wasze oko, to zdecydujcie się na jego budowę przed domem. W domu, w którym mieszkają małe dzieci należy pamiętać bezwzględnie, o tym aby miejsce w którym zdecydujemy się wybudować oczko wodne było odpowiednio zabezpieczone, a najlepiej dodatkowo ogrodzone. Dobrze by było również wybrać miejsce, które nie jest przez cały dzień mocno nasłonecznione, ponieważ słońce bardzo sprzyja rozwojowi glonów zwłaszcza przy płytkich zbiornikach. Nie należy również decydować się na budowę pod koronami drzew gdyż spadające liście, owoce, czy kwiaty będą mocno zanieczyszczały wodę.
2. Rozmiar i głębokość zbiornika
Najlepiej sprawdzają się zbiorniki o powierzchni pomiędzy 10 a 25 metrów kwadratowych. Mniejsze i płytsze zbiorniki wbrew pozorom trudniej jest utrzymać w dobrym stanie ponieważ wymagają więcej uwagi. Zbyt płytkie zbiorniki szybko wysychają, a woda w nich równie szybko się nagrzewa co sprzyja rozwojowi glonów. Płycizna nie jest też sprzymierzeńcem wodnej roślinności. Optymalne głębokości to pomiędzy 40 a 100 centymetrów. Najlepiej zdecydować się na dno kaskadowe, które ułatwi nam późniejsze obsadzenie roślinami.
3. Gotowy zbiornik, czy własna inwencja Jeżeli chcecie aby założenie oczka wodnego nie wymagało wiele pracy, to warto postawić na gotowe zbiorniki. Wykonane są one z gotowego, giętkiego polietylenu. Wystarczy wykonać wykop i umieścić w nim zakupiony zbiornik. Opcja bardzo fajna, tym bardziej, że zbiorniki takie mają naprawdę ciekawe kształty i oszczędzą nam sporo pracy. Cena takiego zbiornika to zaledwie kilkaset złotych. Jeśli macie własny pomysł na wykop i aranżację to musicie pokusić się na samodzielną budowę dna oczka. Wykopy zazwyczaj nie są duże, więc wynajmowanie nawet małej koparki uważam za zbędne. Lepiej sprawdzi się tutaj szpadel i Wasza siła ponieważ dokonacie bardziej precyzyjnego wykopu. Ziemię którą uzyskacie z wykopu warto czyścić i wykorzystać do budowy kaskad. Taki wykop należy bardzo dokładnie oczyścić z wszelkich zanieczyszczeń i korzeni. Na dnie wysypać 5- 7 centymetrową warstwę piasku. Na to układamy włókninę i przypinamy ją za pomocą specjalnych kołków – zapobiega to osuwaniu się ziemi. Następnie wykładamy całość specjalną folią do budowy oczek wodnych, folia taka ma grubość 1mm. Dno i ściany oczka wodnego powinny być szczelne.
4. Pompy i filtry
Aby cieszyć się pięknym oczkiem wodnym musimy zadbać również o odpowiedni sprzęt. W okolice naszego zbiornika musimy doprowadzić prąd, potrzebny do podłączenia zamontowanych urządzeń. W oczku musimy umieścić pompę filtracyjną. Jej wydajność dobiera w zależności od ilości wody znajdującej się w wykopie. Podstawowym zestawem w każdym oczku wodnym jest: pompa, filtr i skimmer. Filtr zazwyczaj montowany jest przy brzegu co znacznie ułatwia jego obsługę. Skimmer to urządzenie pływające w oczku, które podłącza się do pompy, zbiera ono wszystkie zanieczyszczenia z powierzchni wody. Dodatkowe sprzęty to kwestia waszej inwencji. W oczku możecie zamontować oświetlenie, czy nawet fontannę.
4. Aranżacja
Tutaj zdecydowanie możecie popuścić wodze fantazji. Praktycznie nie ma ograniczeń. Na pewno przy aranżacji przyda się duża ilość kamieni. Obłożycie nimi obrzeże całego oczka a dodatkowo możecie zbudować np. mini wodospad. Z architektury możecie pokusić się również o mały drewniany mostek, czy chociażby kładkę. Jeżeli chodzi o roślinność to wybór jest ogromny. Rośliny do oczka wodnego sadzi się w specjalnych koszach montowanych do brzegu- znacznie ułatwia to pielęgnację i kontrolę ich wzrostu. Oczko wodne można również zarybić. Gatunki ryb, które doskonale czuja się w takich zbiornikach to: słonecznica, różanka, karasie, karpie koi. To najbardziej popularne z ryb, które występują w wielu ubarwieniach i rodzajach. Będą one stanowiły idealne dopełnienie naszego oczka wodnego.
Przy budowie oczka wodnego warto skorzystać z profesjonalnych sklepów akwarystycznych. Nie kupujcie produktów do oczka w sklepach ogólnobudowlanych, bo niestety pracownicy nie posiadają tak rozległej wiedzy. Jeżeli chcecie, aby Wasze oczko wodne przez wiele lat cieszyło się świetnym wyglądem skorzystajcie z rad profesjonalistów. Dostaniecie tam po prostu fachowe wsparcie i nie zmarnujecie swoich pieniędzy na niepotrzebne zakupy.