Problemy wychowawcze – czym są spowodowane ? – .

Poświęcamy naszym dzieciom coraz mniej czasu. Rodzice więcej pracują, a co za tym idzie mają ograniczony czas dla swoich pociech. Dzieciom nic nie zastąpi kontaktu z rodzicem.

Wstajemy rano i biegiem do pracy. W pośpiechu odwozimy dzieci do szkół i przedszkoli. Po południu życie toczy się w takim samym tempie. Ciągłe nerwy, stres i pośpiech negatywnie wpływają na relacje pomiędzy rodzicami i dziećmi. W tym całym pospiechu nawet nie zauważysz gdy zaczną się problemy wychowawcze.

1. Zwolnij

Nie musisz być we wszystkim perfekcyjny. Nie musisz być ideałem w każdej dziedzinie, czasami na prawdę warto odpuścić. Wiem, że bałagan sam się nie posprząta, pranie nie wskoczy do pralki i paznokcie też się nie pomalują. Jednak czy zawsze wszystko musi błyszczeć? Odpuście i porozmawiajcie w tym czasie z dzieckiem. Jeśli macie córkę, to pomalujcie te paznokcie razem, łapcie każdą wspólną chwilę.

2. Słuchaj

Tysiąc razy dziennie dziecko mówi : mamo, tato!? Czasami naprawdę macie już dość. Mówicie nie teraz, nie mam czasu, później. Kilkukrotnie zbywanie dziecka i jego opowieści może skutkować tym, że nie przyjdzie do Was z naprawdę ważnym problem. Będzie obawiało się, że znowu zostanie odepchnięte i zbagatelizowane. Warto wysłuchać nawet tych wyimaginowanych dziecięcych problemów, żeby zauważyć, czy może w życiu Waszego dziecka nie dzieje się coś poważniejszego.

3. Nie kupuj

Czasu spędzonego z dzieckiem nie kupisz. Nie zastąpisz szczerej rozmowy nową zabawką, tabletem, czy smartfonem. Myślisz, że Twoje dziecko ma wszystko, bo kupiłeś mu to, co modne. Muszę Cie rozczarować, bo Twoje dziecko najbardziej potrzebuje Twojej uwagi i rozmowy. Nawet jeśli mówi co innego, to pamiętaj, że to Ty jesteś rodzicem i możesz w każdej chwili powiedzieć stop smartfonowi i zabrać dziecko na spacer. 

Wszystkim problemom wychowawczym nie jest winne dziecko. To my rodzice powinniśmy mieć nad wszystkim kontrolę. Jeśli Twoje dziecko pyskuje, to zastanów się jak z nim rozmawiasz. Nie miej lekceważącego, czy wywyższającego tonu głosu, bo tak samo będzie robiło Twoje dziecko. Jeśli nie słucha, pomyśl czy Ty zawsze go słuchałeś. Najlepszą nagrodą dla Twojego dziecka jest poświęcony mu czas. Nigdy nie zbudujecie miedzy sobą prawdziwej więzi, jeśli żyjesz w biegu i nie potrafisz zatrzymać się przy swoim dziecku. 

Similar Posts