Skatepark, czyli sposób na spędzenie wolnego czasu – .

Skateparki rosną w miastach jak grzyby po deszczu. Nie są to już tak zwane “dzikie” miejsca, ale tworzone przez włodarzy profesjonale miejsca, które mają zapewnić mieszkańcom alternatywę dla spędzania wolnego czasu. Jest to atrakcja zwłaszcza dla młodzieży. 

Jeszcze kilkanaście lat temu skateparki były miejscami, o które młodzież musiała zabiegać sama. Jednak popularyzacja tego typu parków i ogromne zainteresowanie młodzieży doprowadziły do budowy specjalistycznych miejsc.

Rolki, wrotki, deskorolki, czy wyczynowe rowery to sporty, które w ostatnich latach zyskują coraz większą liczbę zwolenników. Wokół tych sportów wytworzyła się swego rodzaju subkultura. Powstały nawet specjalne sklepy. Skateshop, to miejsce w którym możecie kupić nie tylko wygodną do jazdy odzież, ale również rolki, deski, oraz wszelkiego rodzaju akcesoria.

Skateparki usytuowane są głównie w miejscach służących rekreacji, czyli w parkach lub w okolicach hal sportowych. W niektórych miastach znajdują się nie tylko takie zbudowane na świeżym powietrzu, ale również sale sportowe z zabudowanymi rampami. Te zabudowane zazwyczaj podzielone są na strefy dla dzieci i początkujących, oraz na strefę dla zaawansowanych skaterów. W niektórych miastach wybudowane zostały skateparki regionalne, które są w stanie pomieścić nawet kilkadziesiąt osób. Mogą mieć one powierzchnie nawet ponad 2000 metrów kwadratowych. W takich miejscach są organizowane wszelkiego rodzaju zawody związane z tymi dyscyplinami sportu.
Wybudowanie w miastach profesjonalnych skateparków przyczyniło się do zwiększenia bezpieczeństwa osób uprawiających ten sport. Wcześniej musieli korzystać oni z prowizorycznych ramp, które zazwyczaj sami budowali. Lub korzystali z dostępnej architektury miejskiej stwarzając w ten sposób niebezpieczeństwo nie tylko dla siebie, ale również dla przypadkowo przechodzących osób. Miejskie skate parki spopularyzowały również ten rodzaj spędzania wolnego czasu wśród młodszych dzieci. Rodzice w miejscach bezpiecznych i dostosowanych chętnie pozwalają sowim pociechom na korzystanie chociażby z deskorolek.

Similar Posts