Wakacyjny wyjazd za granicę – 5 rzeczy, o których musisz pamiętać – .

Lato w pełni. Chociaż w tym roku lipiec zafundował nam raczej jesienna pogodę. Nie ma się co dziwić, jest to bowiem jeden z najbardziej chwiejnych pogodowo miesięcy w ciągu całego roku. Dlatego jeśli urlop macie zaplanowany właśnie na lipiec to lepiej nie ryzykować i wybrać się za granicę. W tym artykule znajdzie 5 praktycznych rad, które pomogą Wam przygotować się do wyjazdu.

Oczywiście kluczową sprawą, którą musicie załatwić przed samym wyjazdem są odpowiednie dokumenty. Sprawdźcie, czy macie aktualny paszport i dowód osobisty. Czasami w całej euforii związanej z wyjazdem zapominamy o tak podstawowych rzeczach jak właśnie dokumenty. Warto też zrobić zdjęcie swojego paszportu i dowodu osobistego i wysłać sobie na maila. Gdybyście zgubili dokumenty, to zawsze będzie to dla Was jakieś zabezpieczenie.

1. Miejscowe zwyczaje
Warto rozeznać się w miejscowych zwyczajach. W każdym kraju obowiązuje inne prawo, oraz inne zwyczaje kulturowe. Należy poczytać o tym przed wyjazdem,  żebyśmy na miejscu nie zostali zaskoczeni. Coś, co w Polsce jest codziennością gdzie indziej może okazać się foux pa lub nawet brakiem szacunku do miejscowej ludności lub ich tradycji.  Niektóre rzeczy mogą być nawet nie zgodne z prawem, dlatego zapoznanie się z chociażby podstawowymi wiadomościami w tym temacie będzie jak najbardziej wskazane przed planowaną wycieczką.

2. Miejscowa waluta
To jest rzecz, o którą koniecznie musimy zadbać przed wyjazdem. Obecnie żyjemy w świecie gdzie praktycznie wszędzie : w hotelach, na lotniskach, w centrach handlowych możemy dokonać płatności bezgotówkowych. Jednak wybierając się w podróż warto zabrać ze sobą chociaż część gotówki, oczywiście w miejscowej walucie. Na takich wyjazdach znajdziecie niezliczone ilości straganów z ubraniami, dodatkami, pamiątkami, czy miejscowymi smakołykami gdzie bez odpowiedniej gotówki się nie obejdzie. Bieganie wtedy za kantorem, lub wymiana za pośrednictwem banku na pewno nie wyjdzie Wam na korzyść. Planując wyjazd warto skorzystać z internetowykantor.pl Znajdziecie tam ofertę wymiany waluty on-line. Dostępnych jest aż 19 walut, na które w korzystny sposób możecie wymienić złotówki. Jest to miejsce bezpieczne, posiadające licencję KNF i działające na rynku walut od 9 lat. Internetowykantor.pl oferuje darmowe przelewy aż do 11 banków w Polsce. Wymiana waluty jest dziecinnie prosta. Zakładasz darmowe konto, wybierasz jaką walutę chcesz otrzymać, robisz przelew ze swojego konta, a kantor odsyła Ci wskazana walutę. Wybierając taką formę możecie zaoszczędzić aż do 6%, więc przy większych kwotach jest to naprawdę odczuwalna różnica. Dodatkowo w trakcie trwania wakacji , czyli do 31.08 możecie skorzystać z fajnej promocji i  zyskać 25 zł, które możecie przeznaczyć na zakupy na portalu allegro. Jest to oferta przeznaczona dla pierwszych 250 osób, które zarejestrują się na stronie i dokonają wymiany waluty. Klikając TUTAJ możecie poczytać więcej o promocji i założyć konto na portalu.

3. Apteczka wyjazdowa
Pamiętajcie żeby wyposażyć się w podstawowe leki. Zwłaszcza jeżeli wyjeżdżacie z dziećmi. Takimi podstawowymi, które należy zabrać są: plaster, leki na chorobę lokomocyjną, leki przeciwgorączkowe, leki na biegunkę, leki przeciwbólowe –  to jest taki zestaw must have każdego podróżnika. Dodatkowo pamiętajcie o kremach z filtrem i koniecznie czymś na ewentualne poparzenia społeczne. W wypadku lekarstw zawsze sprawdza się powiedzenie, że warto było zabrać za dużo, niż później żałować, że czegoś nie mieliśmy.

4. Odpowiednia odzież
Pakowanie zawsze spędza sen z powiek. Co zabrać, jaka będzie pogoda, ile par butów! Jeżeli chodzi o buty, to warto postawić na coś praktycznego. Na pewno nie kupujmy na wyjazdy nowych butów, bo może się okazać, że będą obcierały stopę i zepsujemy sobie wakacje. Postawmy zatem na sprawdzone wygodne obuwie. Zawsze pamiętajcie o klapkach na basen i specjalnych butach do wody. Za te drugie będąc na miejscu możecie srogo przepłacić. Raczej nieporęcznie na taki wyjazd jest zabierać parasol, więc najlepiej sprawdzi się peleryna na deszcz. Jeżeli chodzi o damskie torebki to radzę z nich zrezygnować. Najwygodniejszy będzie plecak, w który schowamy chociażby wspomnianą wcześniej pelerynę, butelkę wody, słownik, plan miasta i przewodnik. Jednak na rzeczy wartościowe takie jak: dokumenty, pieniądze, telefon, klucze warto zabrać saszetkę tzw. nerkę. Wtedy mamy pewność, że najważniejsze rzeczy będą bezpieczne.

5. Przewodniki, słowniki, mapy, opinie
To literatura, która warto kupić przed wakacjami. Dowiemy się z niej co warto zwiedzić, jakie miejsca są polecane. Często możemy kupić przewodniki, które są wyposażone w mapę z oznaczeniami ciekawych punktów – i takie własnie będą najlepsze. Jeżeli władacie biegle tylko językiem ojczystym, to słownik będzie wręcz koniecznością. Nawet jeśli znacie jakieś podstawowe zwroty i sądzicie, że dacie radę to i tak zabierzcie słownik. Wystarczy, że zapomnicie jakiegoś jednego słówka i nieporozumienie językowe gotowe 😉 Polecam również czytanie opinii, o konkretnych hotelach, noclegach i restauracjach w internecie. Będą to dla Was najlepsze i szczere rekomendacje innych turystów, bo często to co piszą o sobie same te miejsca odbiega znacznie od rzeczywistości.

Macie jeszcze jakieś złote rady, które pozwolą odpowiednio przygotować się do wyjazdu?

Similar Posts